Artykuły

PROBLEM Z ODDYCHANIEM PO NP. COVIDZIE – TRENING ODDECHOWY PO CHOROBIE

Kaszel i infekcja w ostatnich latach nabrały rozpędu. Covid i grypa zbierają żniwo, a skutki uboczne takie jak problem z oddychaniem są coraz poważniejsze. Pozostają długo po infekcji i nie wolno ich bagatelizować! W Rehability – Centrum Rehabilitacji i Sportu wiemy, jak przeciwdziałać problemowi z oddychaniem i zabrać się za trening oddechowy i mobilizację po chorobie, długotrwałym kaszlu i infekcji.

O czym przeczytasz w tym artykule:

  1. Czy na co dzień oddychasz prawidłowo
  2. Co dzieje się z oddechem w czasie infekcji
  3. Jakie skutki pociąga za sobą długotrwały kaszel i nieprawidłowy oddech
  4. Jak przeciwdziałać skutkom choroby i przywrócić swobodę oddechu
  5. Jak pomagamy pacjentom z problemami oddechowymi

Czy na co dzień oddychasz prawidłowo? Sprawdź, czy nie masz problemu z oddychaniem.

Oddech jest rytmiczną powtarzalną aktywnością. Praca przepony (jako głównego mięśnia oddechowego) polega na naprzemiennym skurczu i rozkurczu. Podczas skurczu przepona obniża się, podczas rozkurczu wraca do neutralnej pozycji. Przepona jest najbardziej rozluźniona na końcówce wydechu – tuż przed wdechem.

Ruch przepony pociąga za sobą ruch innych struktur oraz mięśni w ciele. Teraz, gdy czytasz ten tekst zadaj sobie parę pytań:

– czy oddychasz przez usta?

– jak zachowują się Twoje barki, unoszą się w czasie oddechu?

– czy możesz swobodnie nabrać głęboki wdech bez poczucia zablokowania w klatce?

– czy  zrobienie jednocześnie wdechu i obrót tułowia jest kłopotliwy?

– umiesz oddychać tak, by dolne żebra poruszyły się?

– co czujesz gdy uniesiesz ręce do góry, czujesz napięcie w klatce lub kręgosłupie, albo masz problem z nabraniem swobodnie wdechu?

– czy gdy robisz skłon w bok, czujesz napięcie w klatce lub kręgosłupie albo masz problem z nabraniem swobodnie wdechu?

– czy często ziewasz?

I kluczowe pytanie: czy wiesz, jakich odpowiedzi powinieneś udzielić, zakładając, że Twój wzorzec oddechowy jest prawidłowy?

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje odpowiedzi wskazują na problemy z oddychaniem lub miałeś/aś problem z nabraniem wdechu przy wykonywaniu dodatkowych ruchów, koniecznie zgłoś się do jednego z naszych fizjoterapeutów w Centrum Rehabilitacji i Sportu w Warszawie.

Nie chcemy podawać jednoznacznych odpowiedzi, gdyż oddychanie jest złożoną czynnością a odstępstwa od wzorca mogą mieć wiele przyczyn. Warto, żeby ewentualne wątpliwości rozwiał fizjoterapeuta po wnikliwym badaniu i wywiadzie.

Oddech to podstawa naszego życia. Warto o niego zadbać.

Co dzieje się z oddechem w czasie i po infekcji?

„Jeśli wzorzec oddechowy nie będzie prawidłowy, każdy inny wzorzec ruchu nie będzie prawidłowy”

Lewit 1980

Wdech i wydech – co może być trudnego w tej czynności? Kto chorował, ten wie, że w czasie infekcji górnych dróg oddechowych marzymy o tym, by w końcu oddychać swobodnie. Niestety często zdarza się, że nawet długo po skończonej infekcji mamy problem z oddychaniem i męczą nas takie objawy jak:

  • wzmożone napięcie w klatce piersiowej
  • uczucie zablokowania podczas głębszego oddechu
  • płytszy i częstszy oddech
  • ogólne zmęczenie
  • zadyszka przy prostych czynnościach

Podczas długotrwałego kaszlu przepona nie pokonuje swojej naturalnej drogi, nie rozluźnia się w pełni. Klatka ustawia się w pozycji wdechowej. Przepona wyjściowo ustawia się wysoko. Żebra przestają się poruszać. Dodatkowe mięśnie oddechowe zaczynają wspomagać rytm oddechowy.

W rezultacie odcinek piersiowy kręgosłupa (poprzez nieruchome żebra) traci na mobilności. Przez to pojawia się napięcie:

  • między łopatkami
  • w odcinku szyjnym
  • w stawach ramiennych

Dodatkowe mięśnie oddechowe powołane do pracy (której nie powinny na stałe wykonywać!) rytmicznie wraz z oddechem unoszą barki, przez co napina się kark i szyja!

Jeśli znasz problem napięcia karku i szyi po biegu lub innej aktywności, być może właśnie w oddechu drzemie problem!

Jakie skutki pociąga za sobą długotrwały kaszel i nieprawidłowy oddech

Z codziennym obserwacji pacjentów w naszej pracy wynika, że rzadko kto oddycha naturalnie i prawidłowo. Składa się na to wiele czynników. Jeśli do nieprawidłowego wzorca dodamy infekcję, tym trudniej pozbyć wymienionych objawów. Z czasem coraz mocniej uprzykrzają życie, a co gorsza stają się nowym – nawykowym i codziennym sposobem oddychania! Problem z oddychaniem staje się naszą codziennością.

Oddech jest kluczem do wielu drzwi w naszym ciele.

Nieprawidłowy wzorzec oddechowy może być symptomem różnych nieprawidłowości. Lub na odwrót –  może je spowodować! Zachodzi efekt łańcuchowy.

Choć ta informacja  może Cię zaskoczyć,  oddech powiązany jest z działaniem układu:

  • pokarmowego
  • nerwowego
  • limfatycznego
  • układu ruchu

Również nasze emocje i oddech wywierają na siebie wzajemny wpływ. 

Kiedy tylko utworzy się nieprawidłowy wzorzec, może się on stać szkodliwym nawykiem, pogarszającym globalne funkcjonowania ciała. U biegaczy i sportowców może być przyczyną przedwczesnej zadyszki lub zmęczenia mięśni, który nie będzie współmierny z poziomem wysiłku. Problem z oddychaniem to nie mały pikuś.

WAŻNE – jeśli przedłuża się u Ciebie kaszel i inne objawy infekcji, zacznij od wizyty lekarskiej! Osłuchanie i opukiwanie klatki piersiowej przez lekarza, RTG lub  badania krwi to coś, od czego musisz zacząć. Po wykonanych badaniach, dla swojego bezpieczeństwa i szybszego powrotu do zdrowia, zgłoś się do fizjoterapeuty. Zapraszamy!

Jak przeciwdziałać skutkom choroby i przywrócić swobodę oddechu

Kaszel i długotrwała infekcja wprowadzają nieprawidłowy wzorzec oddechowy, który może zostać z nami na długo po zakończeniu choroby. Co gorsza taki wzorzec może zostać z nami stałe i to nie tylko podczas wysiłku, ale także w trakcje odpoczynku, co będzie pogłębiało nasz problem z oddychaniem.

Oddychanie przez usta (często towarzyszące problemom oddechowym) powoduje, że wprowadzasz do swojego ciała nieogrzane, nieoczyszczone powietrze. A to sprzyja kolejnym infekcjom. Pogłębia także hiperwentylację i niesie za sobą kolejne problemy.

Wizyta u fizjoterapeuty to rozwiązanie, które nie przychodzi od razu do głowy. Jednak okazuje się, że trening i mobilizacja oddechowa może przynieść nam dużą ulgę i przywrócić nie tylko prawidłowe oddychanie, ale też funkcjonowanie pozostałych struktur ciała!

Może Cię to zdziwić:

  1. Każdy  problem z oddechem powinien być rozpatrywany indywidualnie. Dlatego ważnym jest, aby fizjoterapeuta ocenił cały ruch klatki piersiowej i jej okolic podczas rytmu oddechowego.   Oceniamy ruch:
  • mostka
  • obojczyków
  • szyi
  • brzucha

Do pracy fizjoterapeuty należy również przetestowanie mobilności i ruchomości całego ciała.

Często w fizjoterapii po infekcji górnych dróg oddechowych wspieramy się pracą manualną:

  1. Głęboką mobilizacją klatki piersiowej
  2. Mobilizacją obręczy barkowej
  3. Pracą nad uwolnieniem przeciążonych mięśni oddechowych
    • obojczykowo sutkowych
    • pochyłych
    • czworobocznych
    • międzyżebrowych
    • przepony 😊

Jak pomagamy pacjentom z problemami oddechowymi

Przepona jest najważniejszym mięśniem oddechowym i kluczowym stabilizatorem odcinka lędźwiowego. Jeśli stabilizacja tułowia będzie nieprawidłowa, wpłynie to negatywnie na pracę przepony i tym samym na funkcję oddechu!

Dobrą praktyką, jaką stosujemy w Rehability, jest trening oddechowy wspomagany przez fizjoterapeutę, który swoimi rękoma stymuluje prawidłowy kierunek i dopilnowuje, aby pacjent nauczył się techniki i ruchów, które będzie wykonywać samodzielnie w domu.

Kolejnym etapem jest dobranie globalnych ćwiczeń mających wpływ na postawę całego ciała, ponieważ przepona jest nie tylko mięśniem oddechowym, ale i stabilizatorem tułowia. Podsumowując im lepsza stabilizacja ciała, tym lepsze będzie oddychanie, a finalnie brak problemów z oddychaniem!

Spokojnie, nie jesteś w tym wszystkim sam! Z naszą pomocą wrócisz do formy, a także poprawisz swoją wydolność po powrocie do treningów!

Działamy globalnie i wieloetapowo:

  • diagnoza
  • terapia manualna
  • dopasowany trening

Zapraszamy na konsultacje, badania oraz indywidualne treningi i grupowe ćwiczenia!

Na pewno znajdziesz coś dla siebie! 😊

Zapraszamy!