LECZENIE SKOLIOZY U DOROSŁYCH

Wydaje Wam się, że leczenie skoliozy dotyczy dzieci i młodzieży? Nic bardziej mylnego!
Jako dorosły nadal masz realną szansę poprawić swoją postawę.
O czym przeczytasz w artykule:
1. Czy w dorosłości warto podjąć leczenie skoliozy
2. Jakie masz możliwości
3. Co jesteś w stanie osiągnąć dzięki fizjoterapii
1. Czy w dorosłości warto podjąć leczenie skoliozy
Najczęściej leczenie skoliozy dotyczy dzieci i młodzieży. Rzadko z pomocy korzystają osoby dorosłe. Nie wynika to z braku możliwości terapeutycznych, ale z mylnego przeświadczenia na temat skoliozy. Wydaje nam się, że jest ona schorzeniem, które dotyka dzieci i młodzież. A przecież w ukończeniem 18 roku życia skolioza nagle sama nie znika! Co więcej – zaniedbana w młodszym wieku, może sprawiać spore problemy w dorosłości.
Jeśli odczuwasz:
- bóle pleców
- nawracające bóle kręgosłupa
- ograniczoną sprawność
- pogorszenie dolegliwości
- dyskomfort związany z wyglądem Twoich pleców
Są to wskazania do podjęcia terapii i leczenia skoliozy nawet w wieku dorosłym. Nadal możesz realnie wpłynąć na poprawę swoich dolegliwości oraz znacznie podnieść komfort codziennego życia.
2. Jakie masz możliwości
Kiedy mówi się o leczeniu skolioz, od razu na myśl przychodzą dzieci i młodzież. To poniekąd słuszne skojarzenie, ponieważ, kiedy organizm nie jest jeszcze w pełni wykształcony, możliwe jest osiągnięcie największych zmian terapeutycznych. Nie oznacza to jednak, że możliwości poprawy kończą się wraz z osiągnięciem dorosłości.
W fizjoterapii mamy wiele narzędzi! Nawet jeśli nigdy nie podejmowałeś leczenia, nadal masz szansę:
- zredukować dolegliwości
- zapobiec ich nawrotom
- zapobiec pogarszaniu sytuacji
- zmniejszyć widoczność krzywizn i nieprawidłowej postawy ciała
- poprawić komfort życia i sprawność
Masz wiele możliwości:
- Terapię manualną
- Indywidualne treningi
- Masaże
- Zabiegi fizykoterapeutyczne
- inne…
Wszystkie znajdziesz w Rehability- Centrum Rehabilitacji i Sportu (Warszawa Bielany, ul. Arkuszowa 39). Zerknij na naszą ofertę i zobacz jak możemy Ci pomóc lub umów się na wizytę.
2. Co jesteś w stanie osiągnąć dzięki fizjoterapii
Osoby dorosłe dotknięte skoliozą, odczuwają wiele stałych dolegliwości takich jak bóle pleców czy ograniczona ruchomość. Skolioza nie oznacza jednak, że należy się do nich „przyzwyczaić” i uznać za codzienność! Odpowiednie połączenie terapii manualnej oraz treningów, pomoże realnie zmniejszyć dolegliwości bólowe.
Kolejnym ważnym aspektem terapii skoliozy jest poprawa ogólnej sprawności. Jeśli Twoja skolioza jest zaawansowana, źle dobrane ćwiczenia mogą zaszkodzić, powodując dolegliwości, których wcześniej nie było. Przed samodzielnym udaniem się na siłownię, zajęcia lub ćwiczenia, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Pamiętajmy, aby „przede wszystkim nie szkodzić”.
Ważny dla wielu osób elementem terapii, jest poprawa wyglądu zewnętrznego. Umiejętna praca mięśniowo-powięziowa i indywidualnie dobrane ćwiczenia, spowodują, że ciało będzie wyglądać bardziej symetrycznie, a garb żebrowy i wał lędźwiowy staną się mniej widoczne. Ważne jest, aby pamiętać, że samej struktury kręgosłupa i kąta skrzywienia w skoliozie u osoby dorosłej prawdopodobnie nie da się już zmienić. Jednak zmiana napięcia, struktury i pracy mięśni (aby kręgosłup mógł pracować w możliwie najbardziej optymalny dla siebie sposób), mogą dać efekt dużej poprawy wizualnej.
